poniedziałek, 16 lipca 2018

Kruche, smaczne i lekkostrawne ogórki małosolne

Kiedy przychodzi sezon ogórkowy, z niecierpliwością czekam na pierwsze ogórki małosolne, które znikają ze słoika zanim zdążą się porządnie przegryźć z zalewą. Dziś pokażę Wam mój ulubiony przepis na takie ogóreczki.


Kiszenie to jeden z najlepszych pomysłów na przechowywanie warzyw zimą, a ogórki to najczęściej kiszone warzywa ze wszystkich. Akurat ogóreczki małosolne na pewno do zimy nie przetrwają, ale warto zwrócić uwagę, na ich właściwości prozdrowotne. Ogórki małosolne kisi się o wiele krócej niż tradycyjne ogórki kiszone, przez co są one chrupiące, aromatyczne i lekko słone. Sama nazwa może być nieco myląca, ponieważ trudno powiedzieć, że do ogórków małosolnych dodaje się małą ilość soli.


Ogórki to bardzo zdrowe i lekkostrawne warzywa (tylko 12 kcal/100 g) jednak mają jedną wadę, zawierają bowiem askorbinazę – enzym ulatniający (rozkładający) witaminę C. Stąd też wskazówki, aby nie łączyć surowego ogórka z pomidorem, który witaminy C ma dość sporo. Kiszenie ogórków sprawia, że askorbinaza ulega rozpadowi, przez co kiszone ogórki można bez obaw łączyć z pomidorami. Do tego ogórki kiszone są łatwiej stawne niż surowe.


A co, jeśli uwielbiamy sałatki z surowym ogórkiem z pomidorem? Wystarczy jedno z warzyw wymieszać z oliwą z oliwek przed połączeniem z innymi składnikami. Zapobiegnie to rozkładowi witaminy C z pomidora. 

Ogórki małosolne - przepisSkładniki:
  • 2kg ogórków gruntowych,
  • 4-5 ząbków czosnku,
  • kawałek korzenia chrzanu (ja dodałam również liście), 
  • kilka gałązek kopru z kwiatami (można dodać również liście wiśni, czarnej porzeczki czy winogron), 
  • 3 l wody,
  • 3 łyżki soli
Duży słój lub kamionkowy garnek należy ostrożnie wyparzyć. Ogórki należy dokładnie umyć. Korzeń chrzanu, liście i koper opłukać. Ząbki czosnku obraz ze skórki i przekroić na pół. Ogórki układać warstwami w słoju, przekładając je chrzanem, koprem, czosnkiem oraz liśćmi. 

Przygotować zalewę z gorącej wody i soli (jedna łyżka soli na jeden litr wody). Ogórki zalać tak, aby były całe pod wodą. Najlepiej ogórki zalać letnią solanką, ale jeśli dodasz cieplejszej solanki, to proces kiszenia zacznie się szybciej. Naczynie należy przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na kilka dni. 


A Wy kisicie sami ogórki, czy wolicie kupić kiszone w sklepie? Korzystacie z sezonowych owoców i warzyw? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz