środa, 14 września 2022

Jak zrobić dekoracje z warzyw i owoców?

Na co dzień pokazuję Wam przepisy na doskonałe potrawy. Jednak, co jeśli powiem, że ze znanych składników możesz również wykonać doskonałe dekoracje? Zaskoczeni? To jednak nie wszystko! O dekoracjach owocowych czy warzywnych, które zdobią nasze dania, wie wielu miłośników kuchni. Ale czy ktoś z Was pomyślał, by owocami i warzywami ozdobić ściany czy półki? W dzisiejszym wpisie pokażę Wam moje ulubione dekoracje wykonane ze znanych produktów.Dekoracje z owoców – jak zrobić?


Owoce to nie tylko wdzięczny temat do kulinarnych podróży, ale również doskonały pomysł na uzupełnienie aranżacji wnętrz, w tym oczywiście kuchni. Zapewne podczas świątecznych przygotowań spotkaliście się z suszonymi dekoracjami. Ja jednak nie jestem niewolnicą kalendarza i po ten sposób na dekorację sięgam także w innych porach roku. Chętnie wieszam je we wnętrzach, których cała aranżacja nawiązuje do mojej pasji, jaką są podróże kulinarne. Dlatego  np. w kuchni dekoracje z owoców i warzyw wiszą obok niezwykle barwnych i niemal pachnących plakatów, które w dużym formacie drukuję tutaj: https://www.viperprint.pl/produkt/PLA001C. Mam więc obok doskonałego i estetycznego wydruku ulubionych przypraw i warzyw ich mini-wersję w postaci dekoracji.


Nie będę oryginalna, więc wspomnę tu o pięknych oraz szeroko znanych suszonych plastrach cytrusów. Warto dodać, że sama przygotowuję w ten sposób owoce. Kroję je na cienkie plastry, które potem kładę na niebrudzącą gazetę i umieszczam w suchym miejscu. Pamiętajcie, żeby przykryć je odpowiednio, by nie stały się cytrusowymi zbieraczami kurzu. Potem takie plastry chętnie wieszam w oknie, obserwując, jak słońce przebija się przez ich strukturę. Lubię także, kiedy wiszą na ścianie w towarzystwie suszonych ziół czy lasek wanilii lub cynamonu, tworząc pachnącą dekorację. Moi goście, już po pierwszym spojrzeniu na moje ściany, doskonale wiedzą, że kuchnia to moja miłość! Dodam tylko, że takie kompozycje doskonale pasują do mojego rustykalnego domu, nadając mu sielskiego charakteru. 


Cytrusy doskonale nadają się także jako uzupełnienie innych dekoracji. Warto w misie (ja lubię te miedziane) umieścić suszone skórki z cytryny czy pomarańczy, które staną się bazą dla innych eko-ozdób, np. szyszek czy ususzonych kwiatów. Nie tylko owoce są na mojej handmade'owej liście.Jak zrobić dekoracje z warzyw?


Warzywa również mogą stanowić doskonałą dekorację Waszego mieszkania. Nie, nie mówię tu o wieszaniu marchewki w salonie, ale o warzywach, których często nie doceniamy lub rzadko korzystamy podczas codziennego gotowania.


  • Karczochy – a raczej ich kwiaty to niezwykle designerska ozdoba. Sama roślina rośnie nawet do 1,5 m wysokości, przypomina trochę oset, a przy tym ma charakterystyczne liście. Nas najbardziej interesuje jego główka. Suszone kwiaty karczocha, wstawione do wazonu lub uzupełniające inne kompozycje, zdecydowanie przykują uwagę gości.

  • Dynia – to chyba najpopularniejsze warzywo, które stanowi dekorację. Nie wyobrażam sobie jesienie bez tych pękatych piękności. Ja jednak, by uniknąć ich rozkładu, nie wycinam ich. Zbyt często, mimo prób, po tygodniu zaczęły się psuć i wydzielać niemiły zapach. Tymczasem nienaruszone dynie ozdobne mogą służyć nam przez wiele tygodni.

  • Czosnek i cebula – te warzywa często zdobią włoskie restauracje. Ja w kuchni bez porządnego warkocza z czosnku nie mogłabym się obyć!

  • Dekoracyjne kukurydze – ususzona doskonale uzupełni wnętrze każdego miłośnika kuchni, w tym meksykańskich smaków.


Jak widzicie, piękne i estetyczne dekoracje znajdziecie w swoich kuchniach i lodówkach. Dla mnie ważne jest również to, że takie dekoracje nie szkodzą środowisku, są ekologiczne. Mam nadzieję, że zachęciłam Was, by ozdobić ściany ziołami, owocami i warzywami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz