piątek, 2 marca 2018

Szpinaczki – karciane ślimaczki szpinakowe z mozzarellą

Cześć!

Dziś mam dla Was pyszny przepis na szpinakowe ślimaczki z mozzarellą. Ja nazwałam je szpinaczki. Przepis dostałam od koleżanki, w nieco niecodziennej formie – talii kart. Oczywiście nieco go przerobiłam, bo przecież nie mogłam się oprzeć. Koleżance karty nie były już potrzebne, a mój synek chętnie je zwinął. Dopiero w domu zauważyłam jaki skarb ze sobą przyniósł – karty zawierają przepisy na imprezowe przekąski i drinki!



Talia od razu mi się spodobała i znalazłam w niej kilka przepisów, które chętnie wypróbuję. Zaczęłam od szpinaczków, bo już od dłuższego czasu chodził za mną szpinak!



Mój organizm zawsze alarmuje, kiedy mam zbyt niski poziom żelaza! Zawsze wtedy mam ochotę na szpinak, rośliny strączkowe czy wątróbkę. Tym razem padło na szpinak – źródło żelaza, wapnia, witamin B1, B1, B6, C, E, K, a także jodu, karotenu i manganu. Mój syn za nim nie przepada, ale szpinaczki wcinał, aż uszy mu się trzęsły.



Z podanego przepisu wychodzi cała blacha pysznych szpinaczków – doskonałych przekąsek na imprezę. 



Składniki:


  • 1 opakowanie ciasta francuskiego,
  • 1 ząbek czosnku (można dodać 2),
  • 400g mrożonego szpinaku (ja dodałam 500g mrożonego szpinaku rozdrobnionego, ponieważ tyle było w opakowaniu),
  • 1 opakowanie mozzarelli (wielkość według preferencji),
  • 1 jajko
  • sól i czarny pieprz

Opcjonalnie: 1/4 łyżeczki świeżo startej gałki muszkatołowej (ja nie przepadam)

Przygotowanie:


Szpinak rozmroź i dobrze odsącz na sicie. Mozzarellę zetrzyj na tarce i dokładnie wymieszaj ze szpinakiem, przeciśniętym przez praskę czosnkiem, jajkiem oraz przyprawami. Nagrzej piekarnik do 200 stopni. Rozwiń ciasto francuskie i podziel je na pół (wszerz). Każdy płat posmaruj masą szpinakową i ciasno zwiń w rulon. Pokrój rulon na mniej więcej 1-centymetrowe ślimaczki. Jeśli ślimaczki przyklejają się do noża, to możesz zmoczyć go w wodzie. Wyłóż blaszkę papierem do pieczenia i ułóż na nim szpinaczki. Wstaw szpinaczki do piekarnika na ok. 12-14 minut, do czasu, aż ślimaczki będą złote. 


Porady:


  • Jeśli nie masz praski do czosnku, zetrzyj go na tarce, albo utrzyj z solą. 
  • Ja mam u siebie stary, wysłużony piekarnik, który niestety nie działa indukcyjnie, tylko intuicyjnie, dlatego nagrzałam piekarnik na maksa przed włożeniem szpinaczków, a później zmniejszyłam temperaturę do połowy skali.
  • Szpinaczki najlepiej smakują z własnoręcznie zrobionym sosem czosnkowym. Znajdziecie u mnie na pewno przepis na taki sos. Jest on bardzo prosty i wspaniale smakuje.




Smacznego!

A jeśli chcesz zobaczyć więcej przepisów, to czytaj bloga kulinarnego!

4 komentarze: