czwartek, 3 listopada 2022

Zdrowe przekąski dla dzieci – jak zrobić?

Jeżeli dbamy o zdrowie dzieci i staramy się, żeby spożywane przez nie posiłki były zbilansowane i wartościowe to na pewno chcesz ograniczyć ilość słodkich i tłustych produktów w ich diecie. Idealna przekąska powinna być mała i lekka, tylko jak ją przygotować?


Jakie przekąski dla dzieci na urodziny?


Przekąski na dziecięce urodziny to podstawa i wcale nie powinny to być chipsy i cukierki. Ciekawy wygląd zdrowych przegryzek zagwarantuje, że błyskawicznie znikną z talerzy. Nawet jeżeli będą zrobione z produktów, za którymi dzieci nie przepadają, to ich interesująca forma sprawi, że będą po nie sięgać. Takie jedzenie na kinderbalu powinno być proste, ze względu na to, że dania obiadowe nie zdadzą egzaminu na tego typu imprezie. Warto podać dzieciom takie jedzenie, którego na co dzień nie jedzą. Na takich dziecięcych urodzinach sprawdzą się nawet najprostsze kanapki, ale podane na wesoło. Jeżeli organizujesz taką imprezę dla swojego dziecka, warto zaopatrzyć się również w mały upominek dla niego, jeżeli Twoja pociecha jest fanem Minecrafta, sklep Pościel Szpulka oferuje ręczniki, które możesz zobaczyć tutaj: https://posciel-szpulka.pl/reczniki-minecraft/. Taki prezent, na pewno zachęci dziecko do kąpieli czy prysznica!

Świetnymi pomysłami na przekąski na kinderbal będą:

 • sałatka owocowa,
 • muffinki,
 • owoce w galaretce,
 • kolorowe, owocowe szaszłyki,
 • pokrojone w słupki warzywa z dipem,
 • pieczone frytki z batatów,
 • samodzielnie zrobiony popcorn,
 • chipsy z jarmużu,
 • wrapy z łososiem 

Dobrze też postawić na stole świeże owoce, które odpowiednio pokrojone przyciągną uwagę i zachęca do spróbowania. Takie imprezy to świetna okazja do przemycenia nowych smaków.


Jakie przekąski dla niemowlaka?


Przekąski dla niemowlaka powinny być dopasowane do wieku dziecka i jego możliwości gryzienia. Tym najmłodszym można dawać chrupki kukurydziane, które łatwo połknąć, dobrze sprawdzą się również miękkie owoce i warzywa. Przekąski pomiędzy posiłkami powinny również dostarczać cennych składników odżywczych. Dobrym pomysłem na przegryzkę będą również suszone owoce, które kolorem i kształtem mogą się kojarzyć z cukierkami, a same w sobie są bardzo smaczne. Bakalie można podawać już nawet ośmiomiesięcznemu dziecku, jeśli potrafią już gryźć. Roczna pociecha może dodatkowo jeść już orzechy, migdały i daktyle. Takie bakalie są dobrym źródłem błonnika i żelaza, a dodatkowo pozytywnie wpływają na układ nerwowy.

Jak zacząć rozszerzać dietę takiemu maluchowi? Po szóstym miesiącu samo mleko nie zaspokaja wszystkich potrzeb żywieniowych, więc konieczne jest wtedy wprowadzenie dodatkowych pokarmów. Dobrymi przekąskami dla takich i nieco starszych dzieci będą:

 • żelki bazujące na przecierach i sokach,
 • zdrowe batoniki, bez dodatku cukru,
 • herbatniki,
 • musy w tubkach,
 • chrupki kukurydziane.

Takie przekąski są jednak nadal słodyczami i nie należy podawać ich dziecku bez umiaru. Wprowadzając takie przekąski do diety dziecka, należy zwrócić uwagę na alergeny. Trzeba je wprowadzać ostrożnie, szczególnie produkty, które zawierają: mleko krowie, jaja, ryby, skorupiaki, mięczaki, orzechy arachidowe, soję, pszenicę. W sklepie sprawdzaj składy i unikaj produktów, które zawierają, między innymi: konserwanty, spulchniacze, sztuczne barwniki, olej palmowy. Unikaj również wafli ryżowych, ze względu na to, że mogą być zanieczyszczone arsenem. Najważniejsze jest dawanie dziecku dobrego przykładu i samemu jedzenie zdrowym przekąsek!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz