poniedziałek, 20 września 2021

Jaka kawa ziarnista jest najlepsza?

Cześć!

W ostatnim poście na blogu opowiedziałam Wam co nieco na temat parzenia kawy w kawiarce, więc ten etap mamy już za sobą. W tym wpisie chciałabym przybliżyć Wam samo zagadnienie wyboru kawy, która z dostępnych ziarnistych kaw będzie najlepsza.

Jak zwykle odpowiedź przy takich ogólnych pytaniach brzmi - TO ZALEŻY. Bo prawda jest taka, że każdy z nas lubi inną kawę, inny sposób zaparzania i podania. Dla niektórych kawa kwaśna to jedyna słuszna kawa a inni nie wyobrażają jej sobie bez mleka i cukru - i to jest też okej! Dopóki czerpiecie przyjemność z jej spożywania, nie ma dla mnie znaczenia, którą kawę preferujecie.


Jaka najlepsza kawa ziarnista?

Wszystko zależy od tego jakie masz oczekiwania względem smaku, ale jedna podstawowa zasada powinna zapaść Ci w pamięć: najlepsza kawa ziarnista to ta świeżo palona. Ja na starcie odpuściłabym sobie kupowanie kawy w markecie, im dłużej leży w opakowaniu po wypaleniu tym gorsze doświadczenia smakowe po jej zaparzeniu.

Kawa po dniu wypalenia jest optymalna w smaku od 8 do 30 dni - w tym czasie jesteś w stanie wydobyć z niej to, co producent chciał Ci przekazać. Dlatego właśnie jeśli jesteś kawoszem i lubisz porównywać różne rodzaje kaw - wybierz małe palarnie kawy, które wypalą ją specjalnie dla Ciebie. 

A teraz wyobraź sobie, że siadasz wygodnie w fotelu, za oknem deszcze dzwoni równomiernie uderzając o parapet, w powietrzu unosi się aromat świeżo zaparzonej kawy - lekko orzechowy smak kawy możesz niemal poczuć na swoich ustach. Brzmi pięknie? To wszystko jest na wyciągnięcie ręki, jeśli tylko skusisz się sam sobie podarować takie doświadczenie.

W małych palarniach kawy można kupić całe ziarna wybranego gatunku kawy lub kawę zmieloną - to dobra alternatywa dla osób, które nie mają w domu młynka do mielenia kawy. Jeśli kawę pijesz sporadycznie i okazjonalnie - nie ma sensu inwestować w drogi sprzęt. Dostosuj wszystko do swoich możliwości i oczekiwań.

Ja ostatnio obcuję z większą ilością kawy i dopiero zapoznaję się z tym tematem, niesamowicie pomocna okazał się producent kawy Ascafe: https://ascafe.pl/. To polska, rodzinna firma, która z pasją zajmuje się wypalaniem kawy, jej importem i dystrybucją - czy można chcieć czegoś więcej? W swojej ofercie mają kawy tradycyjne i smakowe.


Która kawa nie jest kwaśna?

Kawa sama w sobie posiada kwasowość, ale można podzielić to na dwa rodzaje kwasowości: pożądany i niepożądany. Kwaśna kawa, po której w ustach odczuwasz cierpkość w gardle i suchość to nie jest pożądany efekt. Takie zjawisko może być efektem nieprawidłowego wypalenia kawy, jej zbyt długiego leżakowania lub złego sposobu zaparzenia. 

Pożądana kwasowość pomaga w lepszy sposób doświadczyć słodyczy i aromatów zaparzonej kawy. Weź to pod uwagę wybierając kawę i zaparzając ją. 

Jeśli bardziej cenisz sobie lekko kwaśny smak kawy wybierz arabicę. Jeśli natomiast jesteś fanem orzechowych posmaków i wysokiego poziomu kofeiny - najlepiej tutaj sprawdzi się robusta.Przy wyborze odpowiedniej kawy kieruj się przede wszystkim jej świeżością - to kluczowe, aby móc otrzymać smaczny i wartościowy napój, który nie tylko pobudzi zawartością kofeiny, ale i rozpieści Twoje kubku smakowe wachlarzem smaków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz